Nie ma jak to wypoczynek w górach, zwłaszcza zimą. Z tym stwierdzeniem zgodzi się prawdopodobnie każdy, kto choć raz postawił stopę na górskiej ziemi. Magiczna atmosfera przywodząca na myśl mityczną krainę, obleczoną zaspami białego puchu, gdzie od rana do wieczora wszyscy uprawiają narciarstwo. Po zmroku zaś, pozytywnie wyczerpani i odziany w ciepłe swetry, siedzą i snują opowieści w blasku dogasającego kominka. Tak w skrócie można przedstawić wizję idealnego urlopu w górach, o której z wypiekami na policzkach, marzą niemal wszyscy wczasowicze.

W Polsce istnieje przynajmniej kilka miast, którą mogą zapewnić nam podobne atrakcje, jednym z nich jest bez wątpienia Karpacz. Miasto znane, cenione i lubiane. I co najważniejsze, atrakcyjne również latem.

Noclegi w Karpaczu

W Karpaczu funkcjonuje wiele pensjonatów, apartamentowców oraz hoteli, które oferują noclegi. Wczasowicze powinni bez większych problemów zorganizować sobie miejsce na nocleg. Ci, dla których miasto stanowi wyłącznie drobny punkt na liście szerszego planu, powinni rozejrzeć się za jednym z licznych schronisk górskich lub też wynająć pokój gościnny. Turyści planujący dłuższy pobyt, mogą skorzystać z miejsc w hotelach. Na wczasowiczów, którzy nad wyraz cenią luksusy takie jak Spa, czekają atrakcyjne noclegi w apartamentowcach. Jedno jest pewne: noclegi w Karpaczu trafią w gusta każdego, nawet najbardziej wyrafinowane gusta.

Zobacz więcej: noclegi Karpacz

Karpacz zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Leży w Sudetach zachodnich i jest jednym z najczęściej odwiedzanych ośrodków wczasowych w Polsce.

Ģórskie miasto słynie przede wszystkim ze Śnieżki, czyli najwyższego szczytu Karkonoszy, który stanowi główny cel wielu turystów przybywających do Karpacza. Można się tam dostać pieszo lub też wybrać mniej ambitną opcję i skorzystać z dobrodziejstw kolejki górskiej.

Śnieżka

Karpacz to także Dziki Wodospad i Zapora na Łomnicy, Świątynia Wang oraz słynne muzeum zabawek, gdzie można napotkać istny konglomerat dzieł, niemal ze wszystkich stron świata. Znajdziemy tam zarówno lalki i figurki szopkowe. Jak również pacynki czy urocze misie. Do wyboru do koloru.

Szlaki i wędrówki

Pobyt w górach niemal z zasady wiąże się z pieszymi wędrówkami wzdłuż przepięknych górskich szlaków. Nie inaczej jest w Karpaczu. Karkonoskie miasto to prawie 100 km, wytyczonych szlaków turystycznych. Oczywiście część z nich to prawdziwe „pożeracze energii”, doskonałe dla wprawionych w bojach podróżników, które z racji swoich wymagań nie nadają się dla słabiej doświadczonych turystów. Nie mniej jednak, szeroka paleta atrakcji powinna zaspokoić potrzeby, nawet najbardziej wymagającego wczasowicza. Poniżej przykłady dwóch znanych szlaków.

Szlaki na Śnieżkę

Nie ulega wątpliwości, że to najbardziej znane szlaki. Wczasy w Karpaczu wraz z zamiarem pieszych wędrówek, to równanie, które prowadzi bezpośrednio do pochodu na najwyższy szczyt Karkonoszy. Trasa stosunkowo przyjemna i obfitująca w atrakcje. W tym przepiękne widoki. Duże możliwości urozmaicenia gdyż pochód można zacząć w wielu miejscach. W końcu turysta ma do wyboru aż trzy ścieżki: szlak czarny, żółty oraz czerwony.

Szlak do przełęczy Okraj

Trasa dla nieco bardziej doświadczonych wędrowców. Około 17 kilometrów do przebycia. Szacowany czas przejścia ścieżki to pięć godzin. Trudna ale rekompensująca włożony wysiłek z nawiązką. Głównie za sprawą przepięknych widoków oraz kilku szczytów, które obok głównego celu, stanowią nie mniej atrakcyjne dopełnienie.

Wyjątkowe miejsca – czyli co zobaczyć w Karpaczu?

I nie chodzi tu o piękne górskie widoki, których w Karpaczu nie brakuje ale o znane atrakcje turystyczne, przeznaczone nie tylko dla wędrowców. Wybór nastręcza trochę kłopotów, w końcu karkonoski kurort to zbiorowisko takich punktów. Pięknych, magicznych a czasem zapierających dech w piersiach.

Kościół Wang

Miejsce kultu rodem ze Skandynawii. Ze skomplikowaną historią w tle. Dzieje dziwnych układów i osobliwej decyzji, pewnego pruskiego króla, które w konsekwencji zapewniły Karpaczowi, jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych. Budynek jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce i co ciekawe, został zbudowany bez użycia gwoździ.

Wang

Dziki wodospad

Wspomniany już wcześniej. Powstał w latach 1910 – 1915. Zlokalizowany nad hotelem „Biały Jar”. Miejsce „uniwersalne”, które wygląda dobrze zarówno w zimie jak i w lecie. W opinii wielu turystów, „Dziki Wodospad” to jedna z najpiękniejszych atrakcji Karpacza. Nie bez powodu stanowi „tło” wielu wystylizowanych sesji zdjęciowych. Powstał w wyniku spiętrzenia rzeki Łomnicy, która sama nie jest szczególnie potężna ale charakteryzuje się stosunkowo dużym spadkiem wód. W pobliżu znajduje się tzw. „Studzienka”, kolejna godna uwagi atrakcja Karpacza.